میلگرد ساده

میلگرد ساده

میلگرد ساده

میلگرد ساده چیست

به طور کلی و عامیانه ، به میلگردی که دارای آج نباشد را میلگرد ساده گفته می شود . این محصول در پروژه های ساختمانی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که می دانید میلگردهای موجود در بازار در دو دسته آجدار قرار می گیرند که از لحاظ خصوصیات با یکدیگر متفاوت می باشند. میلگردهای آجدار به سه صورت آج مارپیچی، جناغی و مرکب در بازار موجود می باشند.

یک دسته بندی دیگر میلگرد هم شاخه ای و کلاف است که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند .

کاربرد میلگرد ساده در صنایع مختلف

میلگرد ساده در بتن ، برای جبران مقاومت کششی پایین بتن استفاده می گردد. قطری که در برگ شناسایی این محصول ذکر شده قطر اسمی آن است. اکثر میلگردهای ساده دارای برگ شناسنامه بوده که در آن آنالیز محصول آورده شده است. از موارد مصرف میلگرد ساده می توان در صنعت و ساختمان سازی نام برد.

مراحل تولید میلگرد ساده

مراحل تولید میلگرد ساده

برای تولید این میلگرد ابتدا شمش را با استفاده از جک هیدرولیک در ردیف های مشخص در کوره هایی با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند  و وقتی شمش ها داخل کوره قرار گرفتند به وسیله جریانات گردابی در دمای بالا جهت نورد آماده می شوند. شمش ها پس از رسیدن به دمای مورد نظر جهت نورد به خط تولید ارسال می شوند سپس شمش های پخته شده روی رول ها قرار گرفته و به طرف مرحله بعد هدایت می شوند.

مرحله رافینگ:  در سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن ها می افزاید. و پس از مرحله رافینگ بدون گذراندن مراحل استندها که برای آجدار کردن میلگرد استفاده می شود به مرحله قیچی متراژ،جهت برش میلگردهای تولید شده در  طول های مشخص می روند.

 میلگردهای تولیدی در زیر گیوتین های بسته بندی طبق استاندارد ،برش داده شده و در مرحله آخر به صورت بندیل بسته بندی می شوند

استانداردهای میلگرد ساده

به این نوع میلگرد براساس استانداردهای قدیم میلگرد A1، و براساس استانداردهای جدید ، میلگرد ساده ۲۴۰ گفته  می شود. میلگرد ساده از قطر ۶ تا ۲۰۰ میلی متر تولید می شود..

 

مشخصات مکانیکی میلگرد بدون آج

مقاومت کششی میلگرد بدون آج ، در حدود ۳۶۰ نیوتن بر میلی متر مربع و مقاومت تسلیم آن نیز ۲۴۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد. از نظر سختی نیز میلگرد ساده در رده نرم قرار می گیرد.

موارد کاربرد میلگرد ساده

این محصول به عنوان میلگرد دورپیچ در اعضای سازه ای بتن آرمه یا ساختمان های بتن آرمه مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد نیز مشاهده می شود که از این نوع میلگرد به عنوان میلگرد حرارتی در ساختمان استفاده می شود که یک اشتباه رایج در ساختمان سازی است. همچنین از دیگر مصارف این محصول می توان به شفت های صنعتی و نما اشاره کرد در حالی که موارد مصرف میلگرد آجدار در موارد ساختمانی و سازه های بتنی می باشد.

موارد کاربرد میلگرد ساده

این محصول به عنوان میلگرد دورپیچ در اعضای سازه ای بتن آرمه یا ساختمان های بتن آرمه مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی موارد نیز مشاهده می شود که از این نوع میلگرد به عنوان میلگرد حرارتی در ساختمان استفاده می شود که یک اشتباه رایج در ساختمان سازی است. همچنین از دیگر مصارف این محصول می توان به شفت های صنعتی و نما اشاره کرد در حالی که موارد مصرف میلگرد آجدار در موارد ساختمانی و سازه های بتنی می باشد.

نحوه تعیین قیمت میلگرد ساده

برای اینکه از قیمت این محصول آگاه شوید ساده ترین راه استعلام قیمت از مراکز فروش می باشد. ولی لازم است بدانید که عوامل زیادی بر قیمت میلگرد ساده تاثیرگذار است. عمده مصرف این محصول در صنایع ساختمان سازی می باشد بنابراین نتیجه می گیریم که بهبود بازار مسکن و یا رکود آن می تواند تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای مقاطع ساختمانی و قیمت آرماتور داشته باشد. علاوه بر میزان تقاضای این محصول، مسائل سیاسی و اقتصادی و عوامل بین المللی نیز بر نرخ آن تاثیر می گذارد. قیمت این محصول در اصل براساس قیمت مواد تشکیل دهنده به اضافه هزینه تولید آن تعیین می گردد.

هزینه های حمل و نقل نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد ساده خواهد گذاشت. در حال حاضر بالاترین قیمت میلگرد ساده را می توان قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان دانست که در عین حال با کیفیت ترین نوع موجود نیز می باشد. از جمله کارخانجات دیگر تولیدکننده این محصول نیز می توان به کارخانجات زاگرس، میانه، ابهر و … اشاره کرد.

تفاوت میلگرد بدون آج و آجدار

این نوع میلگرد را به دلیل آجدار بودن سطح آن میلگرد آجدار می نامند. خواص ساختاری این محصولات بهتر از میلگرد ساده هستند. برای افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مقاومت سازه های بتنی از میلگرد آجدار استفاده می شود و به دلیل خواص مقاومت کششی ، خمشی و ارتجاعی کردن بتن آرمه از این میلگرد در اسکلت فلزی سازه های بتنی استفاده می شود.

تفاوت میلگرد بدون آج و آجدار

مشخصه های محاسباتی میلگرد عبارت است از:

مقاومت تسلیم

اسپیسر میلگرد

مقاومت کششی

استاندارد میلگردهای آجدار

میلگردهای آجدار براساس استانداردهای قدیمی تحت نام های A2، A3 و A4 نامیده می شوند. ولی براساس استانداردهای جدید ، این محصولات به ترتیب به نام های میلگرد آجدار ۳۴۰ (مارپیچ)، میلگرد آجدار ۴۰۰ یا جناقی و میلگرد آجدار ۵۰۰ یا مرکب شناخته می شوند. این محصول از قطر ۵٫۵ تا ۴۰ میلی متر تولید می شود.

انواع میلگرد

 

به طور کلی ۶ نوع رایج میلگرد در بازار موجود است که شامل موارد زیر می باشد:

اروپایی

فولاد کربن

گالوانیزه

روکش اپوکسی

فایبر گلاس

فولاد استنلس

میلگرد اروپایی: این میلگرد شامل آلیاژ کربن، منگنز ، سیلیکون و غیره می باشد و عمدتا از منگنز تولید می گردد. دلیل محبوبیت میلگرد اروپایی ، قیمت این محصول است. لازم بذکر است که این نوع میلگرد مقاومت کمتری دارد ، بنابراین در مناطق زلزله خیز استفاده از آن ممنوع است.

فولاد کربن: این محصول تحت عنوان میلگرد سیاه نیز شناخته می شود. استفاده از این محصول به دلیل مقاومت کم آن در برابر زنگ زدگی در مکان هایی که در معرض رطوبت باشد توصیه نمی گردد.

میلگرد اپوکسی: همان میلگرد سیاه بوده که دارای روکش اپوکسی است با داشتن ایم روکش ، مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی می باشد.

میلگرد گالوانیزه: این محصول نسبت به میلگرد اپوکسی مقاوم تر بوده و به همین دلیل نیز محبوب تر است. البته قیمت آن نسبت به محصول با روکش اپوکسی بیشتر خواهد بود.

میلگرد فایبرگلاس: ترکیب آن شبیه فیبر کربن است و مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی دارد.

فولاد استنلس: میلگرد استنلس گران ترین میلگرد موجود در بازار است. این محصول را می توان بهترین نوع میلگرد در بازار به شمار آورد.

 

میلگرد

میلگرد ساده

میلگرد ساده

آهن پرشیا

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

آهن پرشیا

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا